Dlaczego warto jeść zielone warzywa?
Dieta każdego z nas powinna zawierać pięć porcji warzyw. Tak skomponowane menu zapewni zdrowie i witalność. Na talerzu powinny królować w szczególności warzywa zielone ponieważ zawierają one szereg składników, które chronią przed nowotworami i innymi schorzeniami. Warzywa zielone zawierają witaminy, składniki mineralne, karoten, chlorofil, kwas foliowy oraz błonnik.
Zielone warzywa można jeść nie obawiając się o zbędne kilogramy, ponieważ nie są tuczące: szpinak, sałata, brokuły czy zielona papryka to mniej niż 10 kalorii.
Kolor zielony tych warzyw świadczy o obecności w nich chlorofilu, który tworzy silne połączenia z częścią toksycznych związków (w tym z niektórymi substancjami rakotwórczymi) – dzięki temu zmniejsza ilość szkodliwych substancji docierających do tkanek organizmu. Chlorofil to silna pomoc przy oczyszczaniu narządów z różnych toksyn, zwłaszcza dla wątroby. Dzięki niemu neutralizowane są metale ciężkie. Chlorofil przyspiesza gojenie się ran, hamuje stany zapalne i unieszkodliwia brzydki zapach. Najwięcej chlorofilu znajduje się w pokrzywie, brokułach, szpinaku i natce pietruszki.
Zielone warzywa zawierają kwas foliowy, który pozytywnie działa na układ krwiotwórczy. Dieta bogata w zielone warzywa zalecana jest szczególnie paniom, które planują w najbliższym czasie zajście w ciążę. Zawarte w nich substancje korzystnie oddziałują na układ nerwowy, pracę mózgu, a także samopoczucie. Warzywa te dostarczają niemal wszystkich witamin, co jest szczególnie ważne w odmiennym stanie. Natomiast dla kobiet karmiących ważne jest działanie mlekopędne, za które także odpowiadają niektóre warzywa zielone.
Poniżej opisy niektórych zielonych warzyw po jakie warto sięgnąć:
Ogórek
Ogórek składa się głównie z wody więc jest niskokaloryczny. Dzięki niemu możemy nawodnić organizm i oczyścić go z toksyn. Ogórek zalecany jest osobą odchudzającym się, z chorobami nerek i wątroby.
Kapusta
Kapusta przyspiesza regenerację ran i może być wykorzystywana do okładów na skórę. Obniża ona temperaturę ciała, leczy bóle głowy, stawów i mięśni. Zawarta w kapuście siarka korzystnie wpływa na włosy, skórę i paznokcie. Sok z kapusty jest źródłem witaminy A, E, C, B1, B2, a także przyspiesza procesy trawienne i pomaga w leczeniu wrzodów.
Brokuły
Brokuły zawierają witaminy: A, B1, B2 i C. Mają one więcej witaminy C niż cytrusy. Warzywa te bogate są również w mikroelementy: magnez, żelazo, wapń i fosfor. Spożywając brokuły wzmacniamy układ odpornościpwy, regenerujemy tkanki i kości. Ważne jest by nie gotować długo tych warzyw, ponieważ możemy zniszczyć ich cenne składniki.
Szpinak
To zielone warzywo zawiera prawie wszystkie witaminy: A, C, E, K, witaminy z grupy B, a także jod, żelazo, mangan, kwas foliowy. Dzięki temu zapobiega krzywicy, anemi, odciąża serce. Najlepiej jest spożywać go na surowo, gdyż nie traci wtedy żelaza i kwasu foliowego. Niestety nie wszyscy mogą spożywać szpinak, jego wadą jest to, że hamuje wchłanianie wapnia. Szpinaku powinny unikać osoby chorujące na nerki, żołądek, reumatyzm i artretyzm.
Karczoch
Karczoch staje się coraz bardziej popularnym warzywem. Zawiera on dużo witaminy C i witamin z grupy B. Bogaty jest także w potas, sód, fosfor, magnez i wapń. Dzięki swojej niskiej kaloryczności, niskiemu stężeniu tłuszczu i wysokiej zawartości błonnika bardzo dobrze działa odchudzająco. Karczoch reguluje poziom cholesterolu we krwi oraz pomaga zachować prawidłowyn poziom cukru w organiźmie. Poprzez dużą obecność antyoksydantów opóźnia procesy starzenia i hamuje produkcję komórek nowotwotowych. Wyroby z liści karczocha wspomagają funkcje trawienne żołądka i wątroby a także ułatwiają oczyszczanie organizmu.
Sałata
Korzystny wpływ sałaty na organizm to: obniżanie poziomu cukru i cholesterolu we krwi oraz usuwanie toksyn. Sałata ma bardzo dużo cennych witamin: A, D, E, C, B6 i mikroelementów: wapń, magnez, potas, żelazo. Liście sałaty są też źródłem kwasu foliowego. Najzdrowsza jest sałata od maja do jesieni, ponieważ wtedy dostaje wystarczająco dużo światła i nie gromadzi w sobie nadmiaru azotynów.
Natka pietruszki
Zawiera bardzo dużo wapnia, magnezu, żelaza, potasu, witaminy C, A, PP i kwasu foliowego. Pietruszka ułatwia przyswajanie żelaza, odtruwa organizm, poprawia wzrok, zapobiega krzywicy i anemii, działa moczopędnie, usuwa nadmiar wody z organizmu. To zielone warzywo to doskonały dodatek do koktajli, zup, sałatek, surówek, mięs i kanapek.
Rzeżucha
Ma dużą zawartość jodu, chromu, siarki, żelaza, wapnia, witamin A, C, B3, PP i E. Najlepiej spożywać po jednej łyżeczce dziennie w postaci surowej. Zbyt duża ilość rzeżuchy może spowodować zapalenie pęcherza moczowego.
Koperek
Koperek wpływa na pracę układu trawiennego: stymuluje wydzielanie soków trawiennych, hamuje rozwój szkodliwej mikroflory w jelitach, jest wiatropędny i pobudza trawienie. Obniża zły cholesterol, wzmacnia kości i działa uspokajająco. Poadto zawiera witaminy z grupy B, witaminę A i C oraz w dużej mierze potas, fosfor, sód i magnez.
Najlepiej używaj koperku świeżego lub mrożonego inaczej traci on swoje wartości odżywcze.
Szczypiorek
Jedna łyżka posiekanego szczypiorku zaspokaja 3% dziennego zapotrzebowania na witaminę A i C. Szczypiorek zawiera też witaminę K, kwas foliowy, wapń, magnez, fosfor i potas. Szczypiorek ma działanie przeciwnowotworowe, wspomaga dobry sen i walkę z depresją. Pobudza trawienie i apetyt oraz przeczyszcza. To idealny dodatek do kanapek, past, potraw z jajek, surówek i sałatek.